Şanlıurfa’nın dört gözle beklediği haber geldi! İşte dev festivalin tarihi…. 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Şanlıurfa’nın dört gözle beklediği haber geldi! İşte dev festivalin tarihi….

Festival, 25 Mayıs ve 2 Haziran 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek.2023 yılında 11 şehirde düzenlenen festival, 2024 yılında 16 şehirde düzenlenecek. Şanlıurfa, festivale dahil edilen 5 ek şehirden biri oldu.Şanlıurfa’nın festivale dahil edilmesi, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Şanlıurfa’nın festivale dahil edilmesinde, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel halkın baskısı etkili oldu. Şanlıurfa Çalışma Grubu, 2023 yılında festivale Şanlıurfa’nın dahil edilmemesi üzerine bir açıklama yaparak, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini hatırlatmıştı.

Şanlıurfa çalışma grubu: destek ve emek verenler teşekkür ederiz

Konuya ilişkin Urfa Çalışma Grubu’ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Geçen dönemde Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri başlarken “Türkiye Kültür Yolu festivalleri başlıyor, ama Urfa güzergâh dışı kaldı” diye açıklama yapmıştık, Urfa’da gündem olmuştu. Sivil toplumların asıl görevi olan baskı kuvvetini oluşturmayı başardık. Maalesef ki Kültür Yolu Festivalinde UNESCO Mirası Göbeklitepe, Peygamberler Kenti, Arkeolojik değerleri, Konik Kubbeli Harran Evleri, Dünyanın ilk Üniversitesi ve Neolitik dönem yerleşim merkez kalıntıları, En büyük mozaik müzesi olan TARİHİN SIFIR NOKTASI URFA, SIFIR sayılmasını sorgulamıştık. Acaba 2024 listesinde yer almak için, çabalar mıyız, acaba hazırlanır mıyız? Diye yeni dönemde bu konunun takipçisi olacağımızı belirtmiştik. İlk olarak Urfa Çalışma Grubunun gündeme getirdiği, ‘Kültür ve Turizm Yolu Festivalinde olmayışımız’ ile ilgili üzüntümüzü gündeme getirmiştik. Kamuoyunun da baskısı ile ‘Kültür ve Turizm Yolu Festivalinde’ 2024 takvimine Urfa’da alındı. Destek ve emek verenlere Urfa Adına teşekkür ederiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şanlıurfa’nın dört gözle beklediği haber geldi! İşte dev festivalin tarihi…. 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.